Skrb za zdravje

Kdaj otrok ne sme v vrtec?

Starši v vrtec pripeljite le zdravega otroka. Bolan otrok se bo bolje počutil in se hitreje pozdravil v domačem okolju. S tem bomo preprečili tudi prenos nalezljivih bolezni na druge otroke v vrtcu.

• Starši ste tisti, ki najprej prepoznate bolezen pri otroku: vročina, bruhanje, driska, gnojen izcedek iz nosu, kihanje in kašljanje, gnojne oči, gliste …
  • Ne pripeljite v vrtec otroka, ki je v zadnjih 24 urah bruhal, imel povišano telesno temperaturo, imel več kot dvakrat drisko.
  • Če je otrok odsoten zaradi nalezljive bolezni, o tem obvestite vrtec.
  • Otrok sme ponovno v vrtec, ko je zdrav in vsaj dva dni nima vročine, vsaj 24 ur ne bruha in 24 ur nima več driske.
  • Starši imate pravico in dolžnost, da bolnega otroka negujete doma.

Kdaj osebje v vrtcu lahko zavrne sprejem otroka v vrtec?

Osebje v vrtcu lahko zavrne sprejem otroka v vrtec vedno, kadar ima otrok katerega od naštetih znakov bolezni:

• vročina,
  • izpuščaj z ali brez vročine (razen v primeru neinfekcijskih izpuščajev – piki insektov, alergijski izpuščaj …),
  • gnojni izcedek iz nosu, kihanje in kašljanje, gnojno vnetje oči,
  • gnojno vnetje kože,
  • težko dihanje,
  • razjede v ustih, razen kadar je izključen infekcijski vzrok bolezni,
  • uši,
  • driska (vodeno blato več kot dvakrat dnevno, s primesjo sluzi ali krvi),
  • bruhanje več kot dvakrat v 24 urah, razen kadar to ni povezano z okužbo.

Otrokova varnost in dobro počutje

• Otrok sme prihajati v vrtec in odhajati iz vrtca v spremstvu odraslih, le izjemoma je lahko spremljevalec brat ali sestra, vendar ne mlajši od 10 let. Starši pisno pooblastijo vse, ki bodo poleg njih prihajali po otroka.
  • Prihod in odhod otroka morajo starši javiti vzgojnemu osebju.
  • Otrokova obleka in obutev naj otroku omogočata varnost, sproščenost, udobje in dobro počutje.
  • V vrtec ni dovoljeno nositi predmetov, ki bi lahko ogrozili varnost in zdravje otrok. Dragoceni predmeti oz. nakit na otroku iz  varnostnih razlogov v vrtcu niso zaželeni.
  • Otrok lahko po dogovoru v skupino prinese tudi svoje igrače, vendar vrtec ne more sprejeti odgovornosti za poškodovanje le-teh.